logo

Továbbra is 21 százalék a nemek közti bérszakadék

Magyarországon a nők átlagosan 21%-kal keresnek kevesebbet a férfiaknál – derül ki a Workania állásportál által működtetett Fizetesek.hu legújabb kutatásából. Vezetői pozíciókban még elkeserítőbb a helyzet.


A Nemzetközi Nőnap alkalmából az internetes bérfelmérés munkatársai idén is megnézték, hogy mekkora a nemek közti bérkülönbség Magyarországon.

Az eredményekből kiderült, hogy immár öt éve változatlan a helyzet, a hazai nők ugyanis 2010  óta átlagosan 21%-kal keresnek kevesebbet férfi kollégáiknál. A hölgyek bruttó 214 ezer forintos átlagfizetése ennyivel marad el az urak bruttó 270 ezer forintjától - ez a különbség továbbra is magasabb az európai 16%-os átlagnál.

Minél magasabb iskolai végzettséggel rendelkezik egy nő, annál nagyobb lemaradásra számíthat. A legnagyobb differencia ugyanis a diplomás munkavállalóknál mutatkozik, ahol a nők átlagosan 25%-kal keresnek kevesebbet férfi kollégáiknál. Ezzel összefügg a tény, hogy a felsővezetők körében (ahol a hölgyek aránya továbbra is elenyésző) is jelentős a bérszakadék - egy igazgatónő átlagosan 26%-kal kap kevesebbet, mint egy férfi ugyanebben a pozícióban, a középvezetők és menedzserek esetében pedig 18% a különbség. Enyhül a különbség az OKJ végzettséggel rendelkezők esetében (15%), az érettségizett munkavállalóknál (20%), valamint szakközépiskolai végzettséggel (18%). Minimális a differencia az általános iskolai végzettséggel rendelkezők esetében (9%), azon belül is a segédmunkásoknál: ott a nők mindössze 5%-kal keresnek kevesebbet.

Ha a fizetéseket pozíciók és szakmák szerint hasonlítjuk össze, akkor némileg árnyaltabb képet kapunk. Az eredményeket ugyanis befolyásolja az is, hogy melyik nem képviselői dolgoznak többségben az adott területen.

Köztudott, hogy a felsővezetésben leginkább férfiakat találni, ennek megfelelően az ügyvezető igazgatók 29%-kal, a pénzügyi igazgatók 21%-kal, a kereskedelmi igazgatók pedig 19%-kal kapnak kevesebbet, ha nők. 

De az olyan pozíciókban is, mint a közigazgatási referens (25%), a projektmenedzser (21%), a szakács (20%), az újságíró (18%), az ügyvéd (17%), jelentős a nők lemaradása.

Vannak azonban fordított helyzetek is: talán nem meglepő, hogy a bérszámfejtők esetében 22%-kal, gyógyszerészeti laboránsok esetében 13%-kal, az office managereknél 12%-kal, az egészségügyi nővéreknél 10%-kal, az általános iskolai tanároknál 5%-kal keresnek többet a nők, hiszen ezekben a szakmákban ők vannak többségben.


Hasonlítsa össze fizetését másokkal



Mennyit keresnek mások?

Ingyenes személyre szabott fizetési összehasonlítás.

Hasonlítsa össze bérét